Yusuf Günay: Türkiye’nin Hidrojende AB Hedefi Olmalı

Yusuf Günay: Türkiye’nin Hidrojende AB Hedefi Olmalı

Yeşil Hidrojen üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Günay Avrupa ve Almanya’nın da 10 yıllık hidrojen taleplerini planladığını belirterek, Türkiyenin de buna yönelik hedeflerinin olması gerektiğini belirtti.

Enerji Günlüğü- Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği(H2DER) Başkanı Yusuf Günay, Türkiye’de hidrojen ekonomisini geliştirebilmek için Avrupa Birliği’nin ve Almanya’nın hidrojen taleplerine yönelik hedefler oluşturmanın önemli bir rol oynayabileceğini belirterek, buna yönelik olarak belirlenen bölgelerde hidrojen çiftlikleri kurulması gerektiğini söyledi.

Hidrojenhaber.com sitesinin sorularını cevaplayan Günay, “Almanya 10 yıl boyunca Yaklaşık 10 milyar avroluk hidrojen alacak, Avrupa Hidrojen Bankasında 3 milyar avro tutarında 2 ihale yaptı. Aslında 2 otorite alıcısı ortaya çıkmış oldu. İnsanlar projelerini sunacaklar, dünyanın değişik ülkelerinde üretip Avrupa Birliği ülkelerine pazarlayacaklar. Almanya buna yönelik MENA ülkeleri ile ve Avustralya gibi uzak ülkelerle de çerçeve anlaşmaları yaptı.” dedi.

Kaynak