Tekstil Şirketinden Süper Kapasitör Yatırımı: Menderes Tekstil ve Supracap İşbirliği

Menderes Tekstil’in Kamu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınladığı açıklama:

“Aliağa RES Süper Kapasitör Kurulumu Hakkında

Şirketimizin 19.11.2022 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan mevzuat doğrultusunda yapmış olduğu ön lisans başvuruları kapsamında toplam 250 MW kapasiteli enerji depolamalı 3 yenilenebilir enerji projesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) ön lisansını aldığını kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar neticesinde yenilenebilir enerji santrallarında piller ve kondansatörlerin avantajlarını birleştirerek, yüksek güç yoğunluğu ve hızlı şarj/deşarj gibi bazı teknik avantajları olan süper-kapasitör depolama sistemlerinin verimli bir şekilde değerlendirilebildiği sonucuna ulaşılmıştır.

Süper-kapasitör enerji depolama sisteminin çalışma performansını gözlemleyebilmek amacıyla İzmir ili, Aliağa ilçesinde bulunan Aliağa RES tesisimizde 3 ay süreli süper kapasitör enerji depolama sisteminin test amaçlı kurulması planlanmıştır.

Türkiye’de süperkapasitör bataryaların hücreden güç elektroniğine tüm birleşenlerini üretecek olan Supracap Enerji A.Ş üreteceği ürünlerin endüstride kullanımını göstermek ve tüm parametrelerini ortaya koymak amacıyla bir POC (proof of concept) projesi kurmayı hedeflemiştir.

Her iki şirketin de ortak amaçlarına hizmet edecek şekilde, konuyla ilgili Supracap Enerji A.Ş. ile 06.03.2024 tarihinde sözleşme imzalanmış olup, 2 MWe/2 MWh kapasiteli sistem kurulumunun 2024 yılının ilk yarısında tamamlanması öngörülmektedir. Bu süreçte tüm kurulum, işletme/bakım ve demontaj masrafları Supracap Enerji A.Ş. tarafından karşılanacaktır. Aliağa RES tesisimizde YEKDEM kapsamında sabit fiyat üzerinden elektrik satışı yapılmakta olduğundan, süper kapasitör sisteminin şarj/deşarj çevrimi gibi teknik performans parametrelerinin gözlemleneceği bir çalışma süreci yürütülecektir. 3 aylık çalışma sürecinde süper kapasitör sisteminin çalışma performansını gözlemleme ve elde edeceğimiz verilerin ileriye yönelik ticari faydasını analiz edebilme imkânı elde edilecek olup, bu yenilikçi teknolojinin mevcut/yeni yatırımlarımızda değerlendirilmesi opsiyonları ayrıca gündemimizde olacaktır.

Süperkapasitörün depolama dünyasındaki öncü teknolojilerden biri olmasını yakından takip eden Şirketimiz bu projeyi şebeke ölçeğinde Türkiye’de uygulayan ilk şirket olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak