Talaşla Çalışan Arabalar: Biyografit, Elektrikli Araç Bataryalarını Sürdürülebilir Kılıyor

Talaşla Çalışan Arabalar: Biyografit, Elektrikli Araç Bataryalarını Sürdürülebilir Kılıyor

Yeni Zelanda’daki CarbonScape adlı şirket, atık talaşlar Elektrikli Araç akülerinde kullanılabilecek sentetik grafite dönüştürüyor.

CarbonScape, ormancılık endüstrisindeki yan ürünleri termo-katalitik grafitleştirme adı verilen bir işlem kullanarak ısıtarak ‘biyografit’ üretiyor.

Girişim, alternatif grafitlerinin daha sürdürülebilir bir seçenek olduğunu ve Avrupa’nın lityum iyon piller konusunda Çin’e olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

🔎Biyografit Nedir Ve Neden Önemlidir?
EV pilleri yapımında kullanılan grafit anahtarı şu anda madenlerden çıkarılan doğal grafitten veya petrol ürünlerinden türetilen sentetik grafitten elde ediliyor.

CEO Ivan Williams’a göre CarbonScape’in biyografisi çok daha gezegen dostu.

“‘Geleneksel’ sentetik grafit üretiminde kömür katranı zifti ve petrol koku gibi fosil yakıt bazlı hammaddeler ve fosil yakıtla çalışan süreçler kullanılıyor” diyor.

“Sonuç olarak ürettiği her ton grafit için 35 ton karbondioksit eşdeğeri emisyon yayıyor.”

Doğal olarak çıkarılan grafit topluluklara, hayvanlara ve çevreye ağır zarar verebilir ve bu hammaddeden tek bir ton anot dereceli grafit elde etmek için gereken çıkarma ve üretim süreçleri 15 tonluk karbon ayak izi bırakır.

Biyografit ise talaş gibi ormancılık yan ürünlerinden üretiliyor.

www.carbonscape.com