Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: “Görüşmelerin Son Aşamasına Kadar Geldik”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çinli elektrikli otomobil üreticileri BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Biz de halihazırda dört farklı Çin markasıyla Türkiye’de üretim için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bunlardan ikisiyle görüşmelerin son aşamasına kadar geldik.” diye konuştu.

Kacır’ın işaret ettiği  dört firma: BYD ve Chery, MG ve Great Wall Motor.

“Batı Avrupa yatırımları Türkiye’ye alternatif değil”

Kacır, Batı Avrupa yatırımlarının Türkiye’ye alternatif olmadığını belirterek, “Ümidimiz elektrikli araç yatırımı bununla birlikte batarya yatırımlarının da önünün açılmasıyla gerçekleşiyor. Ama öndeki konu elektrikli araç.” bölgede kullanıldı.

Togg’un Çin şirketi olan Farasis ile batarya üretimi konusunda bir ortaklık olduğunu, bunun için dönemde yatırıma dönüşeceğini anlatan Kacır, “Ama bu sürecin ortaya çıktığı dönemde farklı işbirliklerine olay olur mu? Bunu zaman içinde. Dolayısıyla şu anda bunları ifade etmek için erken ama Togg milli marka olarak yoluna devam edecek. Bunu ifade edelim. Yani burada bir kafa karışıklığı olmasın.” değerlendirmesini yaptı.