Pansonic, Subaru Ve Mazda’nın Elektrikli Araçlarına Batarya Sağlayacak

Dünyanın dördüncü büyük elektrikli araç bataryası üreticisi Panasonic, son 1 ayda 2 dev anlaşma ile pazar payını artırma yolunda ilerliyor.

Otomobil endüstrisi elektrifikasyon konusunda giderek daha fazla ilerleme kaydederken Panasonic, iki otomobil üreticisinin elektrikli araç hedeflerine pil sağlamak üzere anlaşmalar yaptı. Japon şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, Mazda Motor’a elektrikli araçları için lityum iyon piller sağlama konusunda anlaşmaya vardığını ve geçen Haziran ayında başlayan görüşmelerin sona erdiğini söyledi.

Her iki şirket de spesifik ayrıntılar vermese de anlaşmanın Mazda’nın elektrikli araç planlarını ilerletmesine yardımcı olması muhtemel. Otomobil üreticisi, elektrik işini büyütmek için 10,6 milyar dolar ayırdı ve on yılın sonuna kadar elektrikli araç’ların satışlarının %40’ını oluşturmasını bekliyor.

Mazda ile yapılan anlaşma Panasonic’in bu ayki ikinci anlaşması. Aylar süren tartışmaların ardından 19 Mart’ta Subaru ile benzer bir anlaşma imzalandığını duyurdu ancak Panasonic bir kez daha ayrıntı vermeyi reddetti.

Subaru elektrikli araç yarışına girmekte geç kaldı. Şirketin şu anda Toyota ile ortaklaşa tasarlanan Solterra adında tek bir elektrikli arabası var . Otomobil üreticisi , elektrifikasyon yarışını yakalamayı ve 2030 yılına kadar yılda 600.000 elektrikli araç satmayı hedefliyor . Bu çabalara yaklaşık 10,5 milyar dolar yatırım yapan şirket, 2028 yılına kadar 7 yeni elektrikli aracı piyasaya sürmeyi planlıyor.

Anlaşmalar aynı zamanda Tesla’yı ABD’deki ana müşterisi olarak kabul eden dünyanın dördüncü büyük elektrikli araç batarya üreticisi Panasonic için de büyük kazançlar Panasonic dünyadaki Elektrikli araç batartyalarının yaklaşık %8’ini üretiyor ve pazarını geliştirmek için agresif bir şekilde yeni teknolojilerin peşinde koşuyor. ürünler.

Ekim ayında şirket, Kaliforniya merkezli Sila ile Panasonic’e ABD yapımı silikon tozu sağlamayı kabul eden bir anlaşma imzaladı. Silas’ın “Titan Silikon” anot tozu, geleneksel lityum iyon pillerdeki grafitin yerini alıyor. Wired’a göre anahtar , 500 mil kesintisiz yolculuk ve 10 dakikalık şarj süreleri sağlama potansiyeline sahip.

Kaynak