Mercedes Pilot Üretim için 1000’den Fazla Katı Hal Pil Aldı

Mercedes Katı Hal Pillerde Pilot Üretim için Factorial ile Anlaştı

Stellantis ve Mercedes gibi ortaklar ile çalışarak katı hal batarya teknolojisi geliştiren Factorial, 1.000’den fazla 100+Ah katı hal batarya hücresinin B-numune’lerinin Mercedes-Benz’e gönderdiklerini duyurdu.

Yeni geliştirilen bataryalar olgunluk ve ticarileşme durumlarına göre şu şekilde 4 farklı harfle sınıflandırılır:

  • A: Laboratuvar aşaması: Bu aşamadaki bataryalar hala araştırma ve geliştirme aşamasındadır ve ticari olarak kullanıma hazır değildirler.
  • B: Prototip aşaması: Bu aşamadaki bataryalar laboratuvar testlerini tamamlamış ve küçük ölçekte prototipler halinde üretilmiştir. Ancak, hala ticari üretim için hazır değillerdir.
  • C: Ön üretim aşaması: Bu aşamadaki bataryalar prototip aşamasını tamamlamış ve küçük ölçekte pilot üretime alınmıştır. Yakın gelecekte ticari olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor.
  • D: Ticarileştirme aşaması: Bu aşamadaki bataryalar ticari olarak piyasaya sürülmüştür ve geniş çapta kullanılabilir.Factorial, bunun “küresel bir otomotiv üreticisine katı hal pil hücrelerinin dünyanın ilk B numunesi sevkiyat duyurusu” olduğunu belirtiyor.

Mercedes-Benz Group AG’nin baş teknoloji sorumlusu ve Yönetim Kurulu üyesi Markus Schäfer de şunları söyledi:

“Yenilikçi akü teknolojilerinde lider olmaya kararlıyız ve Factorial ile ortaklığımız bu stratejinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu B-örnek piller, menzili ve performansı artırmak, genel araç maliyetlerini azaltmak ve müşterilerimize en iyi elektrikli araçları sunmak amacıyla bu yeni nesil pil teknolojisini kanıtlama fırsatı veriyor.
Kaynak