Küresel Enerji Depolama Pazarı Şimdiye Kadarki En Büyük Atılımı Kaydediyor

Küresel enerji depolama pazarı 2023 yılında neredeyse 3 katına çıkarak bir önceki yıla göre en büyük artışı kaydetti. 

Büyüme, özellikle Şubat ayında anahtar teslim enerji depolama sistemi maliyetlerin bir yıl öncesine göre %43 daha düşük olduğu ve iki saatlik enerji depolama sistemleri için kilovat-saat başına 115 $ gibi rekor düşük bir seviyeye indiği Çin’de, o kadarki en düşük Fiyatlar tabanında gerçekleşmektedir .

2024 yılında küresel enerji depolama kapasitesinin ilk kez 100 gigawatt-saat’in üzerine çıkması bekleniyor.

Geçen yıl 45 gigawatt’lık (97 gigawatt-saat) küresel rekor ilaveleri, güçlü büyümenin devam edebileceğini gösteriyor. Bu artış büyük çapta, küresel olarak en büyük enerji depolama pazarından Çin’deki büyümeden kaynaklanacak.

Çin’den sonra en büyük pazar ABD olacak . Vizyoner eyalet hedefi, kamunun yaptığı alımlar ve Teksas gibi seçenekleri ile cazip ticari ortam, kilit role sahip.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da konut tipi bataryalar, depolama talebinin en büyük kaynak olmaya devam edecek.

Başta Almanya ve İtalya’nın yanı sıra Avusturya, İsviçre, Belçika, İsveç, İspanya ve Birleşik Krallık gibi pazarlar bu akıma öncülük edecek.

2030 yılına kadar küresel enerji depolama piyasası yıllık %21 büyüme oranıyla 137GW/442GWh’ye ulaşacak.

Aynı dönemde küresel güneş ve rüzgar pazarlarının sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 7’lik fizyolojik büyüme oranlarının görülmesi bekleniyor. Enerji depolama yatırımındaki büyümenin büyük bir kısmı, Çin ve ABD’deki devlet teşvikleri sayesinde olacak. Avrupa, Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Latin Amerika’da yeni destek programları ortaya çıkıyor.

Lityum Demir Fosfat (LFP) Dominasyonu Devam Ediyor

Çin’de olduğu gibi düşen enerji depolama maliyetleri, küresel pazarın büyümesinde kilit rol oynayacak. Bu düşen maliyetin ana nedeni, nikel manganez kobalt (NMC) bataryalarından pazar payı almaya devam eden lityum manganez kobalt (LFP) bataryaları oldu. LFP’nin pazar payındaki büyümesi, Çinli batarya üreticisinin dayanıklılığında üretim kapasitesinin büyümesiyle mümkün oldu.

NMC piller konusunda olan pil üreticisi, LFP kullanarak enerji depolama sistemi (ESS) ürünlerini üretmeye başlamayı planlıyor. Başlıca örnekler arasında Güney Kore merkezli LG Energy Solution ve Samsung SDI, Japonya merkezli Panasonic ve Norveç merkezli Freyr yer alıyor. BNEF, NMC’nin 2030 yılına kadar yalnızca %1 civarında bir pazar payına sahip olmasını bekliyor.

Kaynak