İspanya’dan Dünyanın İlk Hidrojen-Elektrikli Yüksek Hızlı Treni

İspanya, saatte 250 km/s hız yapabilen dünyanın ilk hidrojen-elektrikli yüksek hızlı trenini geliştiriyor.

Avrupa, demiryollarında hidrojen kullanımı konusunda dünyaya öncülük ediyor.

Proje kapsamında 250 dizel motor, yakıt hücreleri ve bataryalarla değiştirilerek trenlere havai hatların olmadığı güzergahlarda güç sağlanacak.

Hydrogen Insight’ın haberine göre İspanyol hükümeti, saatte 155 milin üzerine çıkabilen dünyanın ilk hidrojen-elektrikli yüksek hızlı treninin geliştirilmesine izin verdi ve projenin finansmanına yardımcı olmak için multimilyon dolarlık bir hibe teklif etti.

Hydrogen Insight’a göre İspanya, ülkede yaklaşık 2.000 mil yüksek hızlı demiryoluna sahip ve bu, dünyanın en büyük ikinci yüksek hızlı demiryolu sistemi. Çoğu, trenlere güç sağlamak için havai elektrik hatlarına sahip yüksek hızlı demiryoludur, ancak havai enerji hatları olmayan demiryolu parçaları için trenler, gezegene ve insan sağlığına zararlı çok sayıda kirletici madde salan dizel jeneratörlere bağımlıdır.

Bu proje, havai hatların bulunmadığı yerlerdeki trenlere güç sağlamak için yanmalı motorları hidrojen yakıt hücreleri ve bataryalarla değiştirmeyi amaçlıyor.

Plan, Talgo 250 trenini hidrojen yakıt hücreleri ve pillerle donatmak. Talgo 250’de şu anda havai hatların olmadığı yerlerde trene güç sağlayan dizel jeneratörler içeren iki vagon bulunuyor. Bu proje, bu arabalardan birini hidrojen yakıt hücreleri ve pilleri içeren bir araba ile değiştirecek.

Kaynak