Tesla, CATL’in Atıl Ekipmanları ile Tesis İnşa Edecek

Konuya yakın kaynaklara göre Tesla Inc., Çin’deki Contemporary Amperex Technology Co. Ltd.’nin atıl ekipmanlarını kullanarak küçük bir tesis açarak Nevada’da batarya üretimini genişletecek.

Tesla,CATL’den makine satın almayı ve bunu Sparks şehrine kurmayı planladığını söyledi. Tesla’nın tesisin tam kontrolüne sahip olacağını ve maliyetlerin %100’ünü karşılayacağını ve CATL personelinin ekipmanın kurulumuna yardım etmek dışında olaya karışmayacağını söylendi.

Tesla’nın Megapack ürünü için batarya hücresi üretecek olan tesis, Amerika’daki lityum-demir-fosfat batarya tedarik zincirini ortaya çıkarma çabasının bir parçası. Kişi, Tesla’nın ayrıca ekipman satın alma düzenlemesini yeni tesisler kurmanın uygun maliyetli bir yolu olarak gördüğünü söyledi.

Hareket, ABD’li milletvekilleri ve Biden yönetiminin, batarya üretimi de dahil olmak üzere bir dizi alanda Çin ile teknoloji işbirliği konusunda yoğun inceleme yaptığı bir dönemde geldi. Tesla’nın satın alınması, CATL’nin minimum müdahalesi nedeniyle ABD şirketlerinin Çin ortaklıklarına bağımlı olduğu yönündeki eleştirileri önleyebilir.

Yeni tesis planlarının yanı sıra Tesla, bu yıl Lathrop, Kaliforniya’daki mevcut batarya fabrikasının kapasitesini iki katına çıkarmayı planladığını söyledi. Bu çabalar,Elon Musk’un geçen hafta bir konferans görüşmesinde Tesla’nın enerji depolama operasyonlarının bu yıl elektrikli otomobil işinden daha hızlı büyüyeceği yönündeki iddiasını destekliyor. Megapack, şirketin büyük ölçekli enerji depolama kurulumlarına yönelik ürünüdür.

Dünyanın en büyük elektrikli araç batarya üreticisi olan CATL, nikel bazlı alternatiflere göre daha ucuz ve daha istikrarlı olan LFP batarya olarak adlandırılan pazara hakim durumda. Çin’in elektrikli otomobil pazarının, ülkenin pandemiden sonraki düzensiz ekonomik toparlanmasının tüketici güvenini olumsuz etkilemesi nedeniyle 2024’te ikinci yıl da yavaşlaması bekleniyor.

Tesla’nın mevcut Megapack ürünü halihazırda CATL hücrelerini kullanıyor ve Tesla, yeni tesiste inşa edilen hücreler için bu bataryaların tasarımını takip etmeyi planlıyor.

Başlangıçta tesisin sınırlı bir üretime (10 GWH civarında) sahip olacağını ve proje sorunsuz giderse ve tedarik zinciri kurulabilirse genişletileceğini söylendi. Tesis muhtemelen 2025 yılına kadar faaliyete geçmeyecek. Sonunda, Lathrop lokasyonu da dahil olmak üzere Tesla’nın bölgedeki batarya üretiminin yaklaşık %20’sini karşılayabilir.

Kaynak