Enerjiyi Moleküllerde Depolamak

Enerjiyi hem dönüştürebilen hem de depolayabilen moleküler foto şalterler, güneş enerjisi hasadını daha verimli hale getirmek için kullanılabilir.

Bir bilimsel araştırma ekibi, bu amaçla özellikle verimli bir moleküler yapı bulmak için bir kuantum hesaplama yöntemi kullandı. Ekibin Angewandte Chemie dergisinde açıkladıkları üzere, yöntemleri güneş enerjisi depolama malzemeleri için optimum moleküler yapıyı bulmak üzere taradıkları 400.000’den fazla molekülden oluşan bir veri setine dayanmaktadır.

Şu anda güneş enerjisi ya doğrudan elektrik üretmek için ve ısı depolarında depolanan enerji yoluyla dolaylı olarak kullanılmaktadır. Üçüncü bir yol, güneşten gelen enerjinin önce ışığa duyarlı malzemelerde depolanmasını ve daha sonra gerektiğinde serbest bırakılmasını içerebilir. AB destekli MOST (“Moleküler Güneş Termal Enerji Depolama”) projesi, güneş enerjisinin tamamen emisyonsuz kullanımını gerçeğe dönüştürmek için oda sıcaklığında güneş enerjisini emebilen ve depolayabilen foto şalterler gibi molekülleri araştırıyor.

Kaynak