Avrupa Komisyonu, CATL’nin Macaristan’daki Tesisi Hakkında Yeraltı Suyu Direktifi Kapsamında Soruşturma Başlattı

Dünya Batarya Üretim Lideri CATL Soruşturma Altında

Avrupa Komisyonu, dünyanın en büyük batarya üreticisi konumunda olan Çin’li şirket CATL’nin Macaristan’daki fabrikasının lisansına ilişkin bir soruşturma başlattı.

Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu eski üyesi olan Jávor Benedek, geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Şikayetim üzerine Avrupa Parlamentosu, Debrecen’deki CATL batarya fabrikasının lisansına ilişkin bir soruşturma başlattı” dedi.

Soruşturma, CATL firmasının çevredeki yeraltı suyunu, yenilenme süresinden üç kat daha hızlı çekerek ciddi şekilde aşırı kullanarak Avrupa Birliği’nin yeraltı suyu yönetmeliğini ihlal ettiğine yönelik.

Benedek, daha önce de CATL fabrikasının Avrupa Birliği’nin yeraltı suyu yönetmeliğini ihlal ettiğini, çünkü çevredeki yeraltı suyunu yenilenme süresinden üç kat daha hızlı çekerek ciddi şekilde aşırı kullandığını belirtmişti.

Avrupanın En Büyük Fabrikasını Yapacak

CATL bir yıl önce Avrupa’nın en büyüğü olan 100 gigawatt gücündeki batarya tesisini inşa etmek için 7.3 Milyar Euro yatırım yapacağını duyurmuştu. Ancak projenin devasa ölçeği göz önüne alındığında, kısa süre önce inşaatı aşamalı olarak gerçekleştireceğini söyledi.

CATL’nin tesisi Macaristan’da çevresel kaygıları körükleyen tek tesis değil. Macar haber kuruluşu Atlatszo’ya göre, Güney Koreli lityum-iyon pil geri dönüşümcüsü SungEel Hitech’in yerel fabrikası SungEel Hitech Hungary, işçilere yönelik ciddi tehlikeler, afet yönetimi suçları ve tehlikeli atıkların uygunsuz kullanımı nedeniyle defalarca para cezasına çarptırıldı.

CATL’ye ek olarak, diğer birçok Çinli akü üreticisi ve malzeme sağlayıcısı da Macaristan’a yatırım yapıyor. Bunlar arasında Eve Energy, Sunwoda Electronic, BYD ve Huayou Cobalt yer alıyor.

Kaynak