Google ve Microsoft, Uzun Süreli Enerji Depolama’da Potansiyel Görüyor

Google LLC, Microsoft Corporation ve Nucor Corporation, bu üç şirketin geliştrimeyi hedeflediği teknolojiler arasında Uzun Süreli Enerji Depolama’nın yer alması dikkate değer.

Şirketler, ABD’nin çeşitli bölgelerinde ileri seviye potansiyel projeler için bilgi talebi (RFI) yayınladı: https://www.advancedcleanelectricity.com/

“Üç şirket, gelişmiş nükleer, yeni nesil jeotermal, temiz hidrojen, uzun süreli enerji depolama (LDES) ve diğerleri dahil olmak üzere türünün ilk örneği ve erken ticari projelerin geliştirilmesini hızlandırmak için yeni iş modelleri üzerinde birlikte çalışacak. ” denildi.

Google LLC, Microsoft Corporation ve Nucor Corporation, yeni iş modelleri geliştirmek ve gelişmiş temiz elektrik teknolojilerine yönelik taleplerini bir araya getirmek için elektrik ekosisteminde birlikte çalışıyor. Bu modeller, gelişmiş nükleer, yeni nesil jeotermal, temiz hidrojen, uzun süreli enerji depolama (LDES) ve diğerleri dahil olmak üzere türünün ilk örneği (FOAK) ve erken ticari projelerin gelişimini hızlandırmak için tasarlanacak.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, şebekeleri uygun maliyetli bir şekilde karbondan arındırmak ve dünyanın artan elektrik talebini karbonsuz enerji kaynaklarıyla karşılamasına yardımcı olmak için sağlam, dağıtılabilir temiz elektrik teknolojilerine ve gelişmiş enerji depolama sistemlerine ihtiyaç var . Bu gelişmiş temiz elektrik teknolojileri, rüzgar ve güneş enerjisi üretimindeki boşlukları doldurabilir ve şebeke güvenilirliğini destekleyebilir; bugün hâlâ fosil yakıt üretimiyle karşılanan ihtiyaçlar.

Değerlendirme kriterleri

Bilgi talep yayınında yazan yazı şu şekilde:

“Ticarileşmenin erken aşamalarındakiler başta olmak üzere çok çeşitli üretim teknolojilerine açığız. Amacımız, yerleşik karbonsuz elektrik kaynaklarına yönelik pazarları genişletmek yerine, erken aşama teknolojilerin dağıtımını ve öğrenme eğrisini hızlandırmaktır. Değerlendirme yönergelerimiz aşağıda listelenmiştir; ancak projelerin tüm kriterleri karşılamasa bile yanıt vermesini teşvik ediyoruz.”

Kapasite Kriteri: Proje kapasitesi ideal olarak >50 MW olacaktır. Ayrıca ölçeğe ulaşmak için daha küçük projelerden oluşan bir portföy oluşturmaya da açığız. Enerji depolama projeleri için 8 saat veya daha uzun (>12 saat tercih edilir) deşarj süreleri arıyoruz”

Kaynak