Elektrikli Bisiklet Pazarı Yükselişte

2020’de COVID-19 salgınının başlangıcında yolların sessizleşmesi ve insanların sosyal mesafeli bir şekilde seyahat etmenin ve egzersiz yapmanın yollarını aramasıyla birlikte, bisiklete binme ve bisiklet altyapısına yapılan yatırımlar o yıl içinde birçok Avrupa ülkesinde önemli ölçüde arttı.

Bu yükselişin doğal olarak elektrikli bisikletlere  olan talebin artırdı. Örneğin, İtalya’da e-bisiklet satışları 2019 ile 2020 arasında %44 arttı ve 2021’de de artmaya devam etti. Avrupa e-bisiklet pazarının genel değerinin de yıllık bazda yüzde 13 ila 16 arasında büyümesi bekleniyor. Avrupa’da en yüksek bisiklet türü payına sahip ülke olan Hollanda’nın, e-bisiklet pazarında özellikle güçlü bir büyüme yaşaması ve satışların 2022 ile 2027 arasında ikiye katlanması bekleniyor . Ayrıca Almanya’nın 2 milyon e-bisiklet satması bekleniyor. 2021 , o yıl Avrupa’daki en büyük e-bisiklet satış pazarını temsil ediyor.

E-bisiklet nedir?

E-bisikletler Avrupa yollarında giderek daha yaygın hale gelirken , bunların tanımı ve yoldaki yasal statüleri konusunda bazı kafa karışıklıkları devam ediyor.

Elektrikli bisikletler genel olarak iki kategoriye ayrılabilir: temel pedelec’ler veya elektronik güç destekli bisikletler (EPAC’ler) ve önemli ölçüde daha fazla güce sahip hızlı pedelec’ler. Her ne kadar tüm e-bisikletler, sürücünün itiş gücünü destekleyen bir motora ve normal bir bisiklette olduğu gibi çalışan pedallara sahip olsa da, güç kapasitesi miktarı büyük ölçüde değişebilir. İlk kategori olan temel pedelecler çoğu Avrupa ülkesinde yasal olarak bisiklet olarak sınıflandırılmaktadır. Bu bisikletlerde, sürücü pedal çevirirken motordan yardım alır, ancak sürücü pedal çevirmeyi bıraktığında veya 25 km/saat veya 15,5 mil/saat hıza ulaştığında motor pedal desteği sağlamayı bırakır. İkinci kategori olan hızlı bisikletler ise sürücülerin çok daha yüksek hızlara ulaşmasını sağlayan daha güçlü e-bisikletlerden oluşur; bazıları sürücü pedal çevirmeyi bıraktığında bile güç sağlayabilir. Bu özelliklerinden dolayı hız pedelleri yasal olarak bir tür moped veya motosiklet olarak sınıflandırılır ve bu nedenle genellikle daha sıkı bir şekilde düzenlenir.

EPAC’lar elektrikli bisiklet patlamasının ana itici gücüdür. E-bisikletlerin artık yeni bisikletlerin satış değerinin yarısından fazlasını oluşturduğu Hollanda’da, EPAC’ların sayısı hızlı bisikletlerden çok daha fazla . 2021’de EPAC’ların satışı , hızlı pedelecleri yaklaşık 120:1 oranında geride bıraktı. Piyasadaki hakimiyetleri nedeniyle, e-bisiklet veya elektrikli bisiklet terimi genellikle halk arasında yalnızca EPAC’lara atıfta bulunmak için kullanılır.

E-bisikletleri kimler kullanıyor?

Avrupa’nın bazı bölgelerinde e-bisikletlerin, normal bisikleti fazla külfetli bulan ve elektrik motorunun ek desteğini memnuniyetle karşılayan yaşlı insanlar için olduğuna dair bir algı olsa da, e-bisiklet kullanmayı düşünmesi en muhtemel yaş grubu 25 ila 34 yaş arası . Ancak bazı ülkelerde e-bisiklet kullanma olasılığı daha çok ileri yaş gruplarına yöneliyor. Düzenli bisikletçilerin çok olduğu bir ülke olan Polonya’da, e-bisikletlere olan ilgi en çok 35 ila 54 yaş arası kişiler arasında görülüyor.

Avrupalıların satın almayı düşündüğü bisiklet tarzlarına bakıldığında, şehir içi e-bisikletler en popüler tercih . Şehir bisikletleri öncelikle kentsel ortamlardaki kısa ve orta uzunluktaki yolculuklarda konfor, rahatlık ve kullanışlılık için tasarlanmıştır. Daha geleneksel bisiklet tarzlarının yanı sıra, 18 ila 34 yaş arasındaki gençlerin yüzde on iki ila on üçü de elektrikli kargo bisikletlerine ilgi gösteriyor. Bu bisikletler genellikle sürücülerin daha büyük ve daha ağır yükler taşımasına olanak tanıyan ve özellikle genç aileler için kullanışlı olan bir kargo kutusu veya platforma sahiptir.

Bununla birlikte, e-bisikletlerin nispeten yüksek fiyatları, bunların satın alınması ve kullanılması konusunda hâlâ bir engel oluşturabilir; YouGov anketine katılanların %41’i, bir sübvansiyonun e-bisiklet satın alma veya kiralama konusunda bir teşvik olabileceğini belirtiyor . Ancak katılımcılar, bir arabaya kıyasla e-bisikletin genel olarak daha düşük işletme maliyetine sahip olduğunu da fark etti. Ankete katılanların neredeyse yarısı, yakıt fiyatları da dahil olmak üzere yaşam masraflarını elektrikli bisiklet kullanmanın bir nedeni olarak gördü.

Satışların artmaya devam etmesiyle birlikte elektrikli bisikletler artık Avrupa bisiklet pazarının bir parçası olarak sağlam bir şekilde yerleşmiş durumda ve muhtemelen Avrupalıların gelecekteki bisiklet kullanma alışkanlıklarını önemli ölçüde etkileyecek. 

Kaynak