Çin’in İlk Büyük Ölçekli Sodyum Iyon Bataryalı Depolama Tesisi

Çin, ülkenin ilk büyük  sodyum iyon  bataryalı enerji depolama birimini hizmete aldı. Devlete ait kuruluş China Southern Power Grid Energy Storage tarafından inşa edilen tesis Çin’in Nanning şehrinde yer alıyor.

Fulin Sodyum-iyon Batarya Enerji Depolama İstasyonu, başlangıç ​​aşamasında  10 MWh  kapasiteyle hizmet verecek. İleride tamamlandığında  100 MWh  kapasiteye sunulması bekleniyor. Ayrıca 35 bin haneye elektrik sağlanacak ve yılda 50 bin ton karbondioksit emisyonları azalacak.

Piller 12 dakikada %90’a şarj olabiliyor

Tesiste 210 Ah kapasiteli  22 bin adet  sodyum iyon pil hücresi yer alıyor. Bu pillerin yalnızca  12 dakikada %90’a şarj  edilebildiği belirtiliyor. Tesiste kullanılan iyon pillerin  %92 enerji dönüşüm verimliliğine  sahip olduğu ve bu oranın %85-95 dönüşüm verimliliğine sahip lityum iyon pillerle benzer olduğu açıklandı.

China Southern Power Grid, büyük değişiklik iyonlu batarya depolama  maliyetinin %20-30 oranında azaltılabileceğini  söyledi. Bunun da, sodyum iyon haplarının oluşumu, üretim sürecinde, malzeme kullanımında ve çevrim ömründe daha fazla üretimin gerçekleştirilebileceğini ifade ettiler.

Büyük hacimli sodyum iyon piller,  sodyumun sunduğu bol miktarda bulunan  hidrojen iyon pillere göre  maliyet avantajına sahiptir.  Her ne kadar enerji yoğunluğu olumsuzluklara sahip olsalar da, sabit enerji depolama tesisleri için bu durumda büyük bir sorun teşkil etmiyor. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda giderek artması bekleniyor.

Kaynak