Çay Atıklarından Elde Edilen Batarya Elektrot Malzemesi

Ocak 2024 tarihte yayınlanan bir makale, çay atıklarından sodyum iyon batarya elektrot malzemesi edilebildiğini gösteriyor.

Harvard Üniversitesi’nden bir ekip, “Çaydan Türetilmiş Sürdürülebilir Malzemeler” adlı makalede, atık çaydan elde edilen yenilikçi bir malzeme kullanarak yüksek performanslı bir sodyum iyon batarya anotunun geliştirilmesini ayrıntılarıyla anlattı.

Mevcut karbon bazlı anotlarla karşılaştırıldığında, ekibin atık çaydan türetilmiş sert karbonu, genel olarak önemli ölçüde geliştirilmiş ölçümler sunuyor. İlk şarj/deşarj döngüsünde %70 daha yüksek başlangıç kapasitesi, %91 daha yüksek verimlilik ve 500 döngüde 7-9 kat daha uzun ömür sağlıyor.

Araştırmacılar, sert karbon anotlarını üretmek için kullanılan yöntemin kg başına 5-7 dolar civarında rekabetçi fiyatlandırmayı mümkün kılacağını tahmin ediyor. Ham çay yaprağı kaynaklarının bolluğuyla birlikte (yalnızca Çin’in yıllık üretimi 1 milyar kg’ı aşıyor) Dr. Zhang’ın grubu, biyokütle yaklaşımlarının ana akım, uygun fiyatlı bir pil malzemesi olarak gerçek sürdürülebilirlik ve olumlu çevresel etki açısından güçlü bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor.

Kaynak