Pillerin Enerji Yoğunluğu Artışı Hızlandı, Hayatımıza Etkisi Ne Olur?

Batarya Enerji Yoğunluğu, gerçekten önemli bir veri. Daha hafif kameraların ve cep telefonlarının önünü açan şey buydu.Günümüzde ise temiz enerjiye geçişi kolaylaştırıyor. 2030’a kadar daha uzun menzilli elektrikli arabaların, hatta elektirkli uçakların bile önünü açacak. Nasıl mı?👇

🚀 1) Ar-Ge Hızlandı
Yapay zeka’nın gelişmesiyle öğrenme hızı arşa çıktı. Doğru sonucu bulmak için eskiden 1.00.000 tane yanlış deneme yapmanız gerekiyordu. Şimdi ise bilgisayar size yapmanızın en mantıklı olduğu 10 deneyi gösteriyor.

Bu olay, ar-ge çalışmalarında daha hızlı sonuçlar alınmasını sağlıyor. Böylece daha iyi batarya kimyalarını keşfetmemiz kolaylaşıyor.

💲 2) Ar-Ge Yatırımları Artıyor
Çin’in yeni yönetmeliğe göre, sadece CATL şirketinin Yıllık ar-ge harcaması için zorunlu olduğu miktar, 1,5 milyar dolardan fazla.

Enerji yoğunluğu artmaya devam ederken, pil maliyetleri düşmeye devam ediyor. Bu durum da pil talebinin katlanarak artmasını sağlıyor. Talep artınca üretim de artıyor. Daha büyük miktarda üretime geçildikçe, ürün başına maliyetleri daha da düşürüyor. Bu harika döngü; bataryaları hayatımıza daha da çok dahil etmemizi sağlayacak. Daha çok elektrikli araç göreceğiz, örneğin trenler, uçaklar, gemiler. Ve belki de arabaların tamamı.