Avrupa Birliği’nin Batarya Politikası: Batarya Pasaportu

AB, enerji depolamanın yeşil dönüşümdeki öneminin farkında. 

Arupa Birliği, Temmuz 2023’te bataryalara ilişkin sürdürülebilirlik kurallarını güçlendiren yeni bir düzenlemeyi kabul etmişti.
AB websitesinde yazan bilgiye göre; 2006 tarihli Bataryalar Direktifi, 2025 yılında yeni Bataryalar Yönetmeliği tarafından yürürlükten kaldırılacak.

Bataryaların üretim sürecinden yeniden kullanımlarına ve geri dönüşümlerine kadar gerçekleşen tüm yaşam döngüsünü düzenleyen yönetmelik, böylece birçok değerli maden içeren kullanım ömrü dolmuş bataryaların döngüye tekrar kazandırılmasını ve kritik hammaddelerin tedariğinde üçüncü ülkelere bağımlılığın azaltılmasını hedefliyor. Bataryaların geri dönüştürülmüş içerik belgesine (batarya pasaportu) sahip olması gerekeceği belirtiliyor.

Batarya Pasaportu

AB’nin Batarya Pasaportu, enerji depolama yatırımcılarına projelerin finanse edilebilirliği konusunda daha fazla netlik sağlayacak.

Dijital pasaport sistemi, Avrupa Birliği’nin (AB) Batarya Yönetmeliği’nin bir parçası olarak uygulamaya konuldu.Yönetmelik geçen yıl Ağustos ayında yürürlüğe girdi ve enerji depolama endüstrisi tarafından geniş çapta memnuniyetle karşılandı.

Kurallar, karbon ayak izi etiketi ve geri dönüştürülmüş içerik, tedarik zinciri şeffaflığı ve sağlık ve güvenlik etiketleri gibi gereklilikleri içeriyor. Düzenleme, Avrupa Yeşil Mutabakatı paketinin hayata geçirilmesinin kilit bir parçası olarak görülüyor.

Bataryaların ne kadar sürdürülebilir ve kaliteli oluşu hakkında şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlaması için pasaport özellikle yatırımcılar için çok önemli olacak.

Kaynak